Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
 • 001.jpg
 • 002.jpg
 • 003.jpg
 • 004.jpg
 • 005.jpg
 • 006.jpg

Prawo Pracy - umowa o zakazie konkurencji

 • Prawo Pracy - umowa o zakazie konkurencji

  Problematyka umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

  W ramach Naszej codziennej praktyki pomagamy Klientom w regulowaniu problemów dotyczących Prawa pracy. Dla tego też wiemy jakim niezbędnym instrumentem ochrony praw pracodawcy jest umowa o zakazie konkurencji oraz umowa o zachowaniu poufności.

  Niestety praktyka pokazuje, że pracodawcy nie przywiązują wagi do wymienionych powyżej dwóch rodzajów umów lub też zawarte umowy nie chronią w sposób należyty praw pracodawcy.
  Należy wskazać, iż Prawo pracy przewiduje możliwość przejścia całości lub części zakładu pracy na nowego pracodawcę. Takie przejście powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną dotychczasowego stosunku pracy.

  W takim przypadku należy odpowiedzieć na pytanie czy nowy pracodawca wstępuje w stosunek prawny wynikający z zawartej umowy z pracownikiem o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
  Odpowiadając na powyższe pytanie należy wskazać, iż według dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz według przeważające części doktryny prawa pracy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest uznawana za umowę autonomiczną niż umowa o pracę, albowiem jej treść nie jest uznawana za element stosunku pracy.

  Z powyższym poglądem również zgodził się Sąd Najwyższy w uchwale III PZP 2/15:
  Artykuł 231 § 1 k.p. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 § 1 k.p.), zawartej z poprzednim pracodawcą.

  Powyższe oznacza, iż nowy pracodawca aby w sposób pełny chronić swoje prawa, po przejęciu zakładu pracy winien z pracownikiem podpisać nową umowę o zakazie konkurencji.

  W razie jakichkolwiek pytań dotyczących umów o zakazie konkurencji lub prawa pracy zapraszamy Państwa do współpracy.

   

   

  Zapraszamy do współpracy i skorzystania z formularza kontaktowego -> Kliknij tutaj

   

   

  Zobacz wszystkie artykuły

   

Kontakt

Dane kontaktowe.

Kancelaria Radcy Prawnego
Piotr Michałowski

NIP: 7792235388
REGON: 302504037

 • Adres korespondencyjny:
  ul. Lotosowa 35
  60 - 175 Poznań
 • Adres siedziby głównej:
  ul. Matejki 32/33 lok. 1
  60 – 768 Poznań


Przed wizytą prosimy o kontakt w celu umówienia spotkania:


Kod QR - Kancelaria Piotr Michałowski
Facebook
linkedin

 • Please use a REAL email address so that we can get back to you.