Projekty zmian w prawie pracy.
Na początku roku informowaliśmy o zmianach w prawie pracy wchodzących w Nowym Roku oraz przygotowywanych projektach zmian. Z powyższym wpisem można zapoznać się pod linkiem: Kliknij tutaj
Pragniemy poinformować, iż na przełomie marca /kwietnia 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie pracy.
Poniżej przedstawiamy zakres najważniejszych zmian:
1. Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę.
W pierwszej kolejności ulegnie zmianie długość wypowiedzenia umów na czas nieokreślony i określony. Zgodnie z nowelizacją długość okresu wypowiedzenia będzie dla ww. umów taka sama i uzależnioną od długości zatrudnienia pracownika u pracodawcy:
2. Czas zatrudnienia pracownika na umowę na czas określony.
Zgodnie z brzmieniem nowelizacji łączny czas jaki pracownik będzie mógł pracować na rzecz pracodawcy na podstawie umowy o pracę wynosi 33 miesiące + 3 miesiące okresu próbnego. Łączna ilość umów zawartych na czas określony nie może przekraczać liczby 3. Oznacza to, iż po upływie 33 miesięcy lub liczby trzech umów - od następnego dnia po upływie trzech miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W ustawie mają się znaleźć wyjątki od powyższej zasady tj. ww. limit nie obowiązuje w przypadkach, gdy pracownik zostaje zatrudniony:
3. Zmiana liczby rodzajów umów o pracę.
Zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany mają również na celu zmniejszenie liczby rodzajów umów o pracę do 3 rodzajów umów tj. umowa na czas próbny, umowa na czas określony i umowa na czas nieokreślony.
4. Jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Nowelizacja również ma na celu uregulowanie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca w chwili obecnej nie posiada uprawnienia do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z poglądami Sądu Najwyższego dopuszczalne jest zawarcie ww. zakresie porozumienia między stronami umowy o pracę. Dodatkowo Sąd Najwyższy w wyrokach podkreślał, iż pracodawca może w drodze wyjątku zwolnić pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku pracy. Jednakże takie zwolnienia musi być podyktowane uzasadnionymi przyczynami tj. utrata zaufania do pracownika. Po wejściu w życie nowelizacji pracodawcy będzie przysługiwało jednostronne prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Jeżeli niniejsza informacja nie wyjaśniła wszystkich Państwa wątpliwości zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie www.kancelaria-michalowski.pl lub bezpośredni kontakt:
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Michałowski
tel.: +48 694 281 190
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy do współpracy i skorzystania z formularza kontaktowego -> Kliknij tutaj
Kancelaria Radcy Prawnego
Piotr Michałowski
NIP: 7792235388
REGON: 302504037
Przed wizytą prosimy o kontakt w celu umówienia spotkania: