Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
 • 001.jpg
 • 002.jpg
 • 003.jpg
 • 004.jpg
 • 005.jpg
 • 006.jpg

Prawo pracy - kontrola korespondencji służbowej pracownika przez pracodawcę

TPL_SUBTITLE_PRAWO_PRACY_-_KONTROLA_KORESPONDENCJI_SłUżBOWEJ_PRACOWNIKA_PRZEZ_PRACODAWCę

Prawo pracy - kontrola korespondencji służbowej pracownika przez pracodawcę

Kontrola korespondencji służbowej pracownika przez pracodawcę - uwagi do wyroku ETS.

W zeszłym tygodniu media informowały, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż pracodawcy co do zasady przysługuje uprawnienie do kontroli korespondencji mailowej pracownika a takie działanie nie stanowi naruszenia prawa do prywatności pracownika oraz tajemnicy korespondencji.

Niestety uboga treść artykułów prasowych oraz ich lakoniczność nie może stanowić podstawy prawnej dla pracodawców, która mogłaby przesądzać w sposób jednoznaczny o uprawnieniach pracodawcy. Należy pamiętać, iż wyrok ETS dotyczył konkretnej sprawy oraz tak naprawdę prawa obcego.

Dlatego też pracodawca w Polsce, aby nie narazić się na zarzut naruszenia praw i wolności pracownika winien odpowiedzieć sobie na podstawowe 2 pytania. Po pierwsze, czy umowa o pracę lub regulamin o pracę zezwala pracownikom na korzystanie ze służbowego maila do celów prywatnych Po drugie, czy umowa o pracę lub regulamin dają uprawnienie pracodawcy możliwość monitorowania korespondencji mailowej.

W przypadku gdy zabronione jest używanie przez pracowników maila służbowego do celów prywatnych, jak i przewidziana jest możliwość kontroli korespondencji mailowej przez pracodawcę to pracodawca posiada pełne prawo do kontroli korespondencji z zastrzeżeniem, że kontrola musi mieć z góry określony cel. Sprawa komplikuje się, gdy ww. kwestię nie są w ogóle uregulowane. Dlatego należy pamiętać o tzw. "zwyczajach" przyjętych u danego pracodawcy, albowiem może okazać się, iż sam pracodawca zezwalał na korzystanie ze służbowych maili do celów prywatnych.

W związku z powyższym sugerujemy pracodawcom przeprowadzenie audytu prawnego pod względem poprawności zapisów umów i regulaminów dotyczących problematyki kontroli korespondencji pracownika.

 

 

Zapraszamy do współpracy i skorzystania z formularza kontaktowego -> Kliknij tutaj

 

 

Zobacz wszystkie artykuły

 

Kontakt

Dane kontaktowe.

Kancelaria Radcy Prawnego
Piotr Michałowski

NIP: 7792235388
REGON: 302504037

 • Adres korespondencyjny:
  ul. Lotosowa 35
  60 - 175 Poznań
 • Adres siedziby głównej:
  ul. Matejki 32/33 lok. 1
  60 – 768 Poznań


Przed wizytą prosimy o kontakt w celu umówienia spotkania:


Kod QR - Kancelaria Piotr Michałowski
Facebook
linkedin

 • Please use a REAL email address so that we can get back to you.